Koszt zastrzyków z kortyzonu: Czy to się opłaca? FAQ dla pacjentów

dłoń w rękawiczce trzymająca strzykawkę

Każdego roku w Polsce wykonuje się ponad 500 000 zastrzyków kortyzonowych pacjentom z problemami stawów i ścięgien. Czy koszt zastrzyków kortyzonowych jest tego wart?

Zastrzyki są pokrywane przez prywatne ubezpieczenie. Dla pacjentów płacących samodzielnie, większość specjalistów oferuje konkurencyjną stawkę zaczynającą się od 250 złotych za zastrzyki kortyzonu z ultradźwiękami.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o korzyściach, skutkach ubocznych i kosztach zastrzyków z kortyzonu.

Co to jest kortyzon?

Zastrzyki z kortyzonu zawierają lek zwany kortykosteroidem. Należy on do grupy leków steroidowych, które obniżają stan zapalny, więc często jest znany jako lek przeciwzapalny. Kortyzon nie jest tym samym, co steryd anaboliczny, który buduje mięśnie u sportowców i kulturystów.

Do czego stosuje się kortyzon?

Kortyzon jest lekiem, który zmniejsza stan zapalny. Zmniejszenie stanu zapalnego zmniejsza ból i obrzęk w problemach mięśniowo-szkieletowych, takich jak zapalenie stawów lub zapalenie ścięgien.

Jak podajemy zastrzyki z kortyzonu?

Zastrzyki z kortyzonu wykonujemy sterylną techniką, stosując alkoholowy środek antyseptyczny na skórę oraz sterylne rękawiczki, strzykawki i igły. Celowanie w staw lub ścięgno za pomocą ultradźwięków zwiększa dokładność i skuteczność. Uważamy, że USG jest niezbędne do wykonania zastrzyku kortyzonowego.

Jakie są korzyści z zastrzyków kortyzonowych?

Zastrzyki kortyzonowe zmniejszają stan zapalny. Efekt ten przyczynia się do zmniejszenia bólu i poprawy ruchomości ścięgna lub stawu. Zastrzyki te stosujemy razem z programem rehabilitacyjnym prowadzonym przez fizjoterapeutę. Skuteczność kortyzonu zależy od wielu czynników, w tym od tego, jak poważna jest dana dolegliwość. W przypadku niektórych pacjentów zastrzyki kortyzonu nie przynoszą żadnych korzyści. Ogólnie rzecz biorąc, efekt zastrzyku kortyzonu jest zmienny.

Istnieją dobre dowody na to, że zastrzyki kortyzonu są przydatne w przypadku zapalenia stawów biodrowych, kolanowych i kciuka. Jednakże, efekt działania kortyzonu jest krótki i utrzymuje się tylko przez 3 miesiące.

Podobnie w przypadku ścięgien, zastrzyki kortyzonu poprawiają ból w krótkim okresie czasu, szczególnie w przypadku zapalenia powięzi podeszwowej, ścięgien barku, zapalenia pochewki ścięgna De Quervaina i palca spustowego. Jednakże, powinniśmy zaprzestać stosowania kortyzonu w przypadku łokcia tenisisty lub łokcia golfisty.

Wreszcie, zastrzyki kortyzonu pomagają w innych powszechnych urazach, takich jak zespół cieśni nadgarstka czy zespół pasma biodrowego.

Jakie są zagrożenia związane z zastrzykami kortyzonu?

Zastrzyki kortyzonowe są bezpieczne, jeśli są stosowane prawidłowo. Jednakże, jak każdy lek, istnieje ryzyko i skutki uboczne kortyzonu.

Najczęstszym skutkiem ubocznym jest wzrost bólu w miejscu wstrzyknięcia, zanim kortyzon zacznie działać. Nazywamy to „flarą” sterydową. Zaczyna się ono w ciągu 6 godzin od wstrzyknięcia i trwa do 4 dni. Badanie wykazało, że przeciętne uderzenie kortyzonu trwało 4 dni po zastrzyku w ramię. Ważne jest, aby odpocząć od ścięgna lub stawu, aby zapobiec nasileniu się bólu. Zimne okłady i paracetamol lub ibuprofen pomagają zmniejszyć ból. Jeśli ból nie ustąpi po 4 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Kortyzon może na krótki czas osłabić struktury takie jak ścięgna i chrząstki. W związku z tym zalecamy odpoczynek do 7 dni po wstrzyknięciu. U niektórych osób zalecamy dłuższy odpoczynek od intensywnych ćwiczeń, takich jak piłka nożna, koszykówka czy sprinty. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Ogólnie rzecz biorąc, inne skutki uboczne występują rzadziej. Po pierwsze, kortyzon wstrzykiwany w tkankę blisko skóry może powodować ścieńczenie skóry, utratę koloru skóry i obkurczenie tkanki tłuszczowej. Zastosowanie mniejszej dawki kortyzonu i ultradźwięków zmniejsza szanse na wystąpienie tych zmian skórnych.  Po drugie, chociaż ryzyko infekcji jest bardzo małe (1/100000), bardzo ważna jest sterylna technika. Po trzecie, kortyzon może tymczasowo podnieść poziom cukru u pacjentów z cukrzycą. Wreszcie, kortyzon może zatrzymać krwawienie miesiączkowe lub spowodować tymczasowe zaczerwienienie twarzy.

Kiedy zastrzyk kortyzonu zaczyna działać?

Ogólnie rzecz biorąc, zastrzyki kortyzonu zaczynają działać po 7 dniach. Jednak na efekt można czekać do 2 tygodni. Zazwyczaj efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez 3 miesiące, a czasami przez 6 miesięcy.

Czy po zastrzyku z kortyzonu trzeba odpoczywać?

Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy odpoczynek stawu lub ścięgna przez co najmniej 7 dni po wstrzyknięciu kortyzonu. Z reguły po tygodniu można powrócić do rehabilitacji.