Plastry GTN na zapalenie ścięgien: FAQ

plastry przyklejone na krzyż

Plastry GTN są dobrą alternatywą dla kortyzonu u pacjentów z zapaleniem ścięgien

Leczenie zapalenia ścięgien jest zawsze trudne. Częściowo dlatego, że nie rozumiemy w pełni zapalenia ścięgien. Częściowo również dlatego, że nasze metody leczenia nie zawsze są skuteczne. Wiemy, że terapia ćwiczeniami jest najlepszym sposobem leczenia zapalenia ścięgien. Jednakże, niektórzy pacjenci zmagają się z ćwiczeniami i wymagają innych metod leczenia, takich jak zastrzyki, plastry GTN, a nawet antybiotyki na zapalenie ścięgien.

O zastrzykach na zapalenie ścięgien pisałem w tym blogu. Ogólnie rzecz biorąc, zastrzyki są skuteczne w niektórych przypadkach zapalenia ścięgien, ale są ryzykowne i mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne. W szczególności zastrzyki z kortyzonu mogą zaszkodzić niektórym ścięgnom, takim jak łokieć tenisisty. Fala uderzeniowa i specyficzny rodzaj antybiotyku również działają. Plastry GTN na zapalenie ścięgien są alternatywą dla zastrzyków dla większości pacjentów.

Czym są plastry GTN?

Od wielu lat używamy plastrów GTN, aby pomóc pacjentom z chorobami serca. Poprzez umieszczenie plastra na skórze ramienia lub pośladka, GTN jest wchłaniany przez warstwę skóry do naczyń krwionośnych. GTN otwiera naczynia krwionośne i zwiększa dopływ krwi do mięśnia sercowego, pomagając pacjentom z chorobami serca. Wiemy jednak również, że plastry z GTN leczą ścięgna. Umieszczamy plastry GTN na skórze bezpośrednio pod bolesnym ścięgnem. W ten sposób GTN jest wchłaniany przez skórę i bezpośrednio do ścięgna.

W jaki sposób GTN poprawia stan zapalenia ścięgna?

Nie wiemy dokładnie. Sądzimy jednak, że GTN zwiększa poziom hormonu zwanego tlenkiem azotu, który zwiększa produkcję kolagenu i sprzyja gojeniu się ścięgna. Ostatnie badania pokazują, że stosowanie plastrów z GTN na skórę nad bolesnym ścięgnem może zmniejszyć ból ścięgna. Niedawny przegląd naukowy, w którym badano plastry GTN pod kątem powszechnego zapalenia ścięgien, wykazał silne dowody na poprawę bólu w przypadku stosowania plastrów GTN wraz z ćwiczeniami.

Jak używać plastrów GTN w zapaleniu ścięgien?

Ponieważ plastry GTN są umieszczane na skórze, tylko ścięgna, które znajdują się tuż pod skórą są odpowiednie do tego leczenia. Ścięgna te obejmują łokieć tenisisty, ścięgno Achillesa i ścięgno rzepki.

Należy używać wyłącznie plastrów GTN o nazwie handlowej Deponit. Nie należy używać innych marek lub tańszych marek generycznych.

Należy zacząć od połowy plastra, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Należy przeciąć plaster na pół i umieścić połowę plastra na skórze nad najbardziej wrażliwą częścią zapalenia ścięgna. Drugą połowę należy wyrzucić i nie używać. Sugerujemy naklejanie plastra rano i zdejmowanie go na noc. Plaster powinien pozostać na skórze, gdy bierzesz kąpiel lub prysznic. Z plastrem można ćwiczyć.

Jeśli tolerujesz połowę plastra po trzecim dniu, sugerujemy zwiększenie dawki do jednego plastra dziennie.

Plastry GTN powinny być przepisywane przez lekarza. Sugerujemy stosowanie plastra przez 1-2 miesiące, aby wspomóc program ćwiczeń.

Jakie są skutki uboczne stosowania plastrów?

Najczęstszym skutkiem ubocznym jest ból głowy. Jeśli wystąpi ból głowy, sugerujemy zażycie zwykłego paracetamolu. Jeśli to nie pomoże, sugerujemy dalsze zmniejszenie dawki plastra. ( ½ plastra do ¼ plastra). Można zwiększyć dawkę plastra do ½ lub 1, jeśli jest tolerowana.

Wysypka skórna jest również częstym działaniem niepożądanym. Sugerujemy przeniesienie plastra w nieco inne miejsce na skórze, jeśli wystąpi wysypka skórna. Tak więc, na przykład, należy umieścić plaster na bolącym miejscu w dniu 1; umieścić plaster w pozycji na godzinie 12 w odległości 1-2 cm powyżej bolącego miejsca w dniu 2; następnie w pozycji na godzinie 3 w dniu 3; w pozycji na godzinie 6 w dniu 4 itd. Inną opcją jest zmniejszenie dawki plastra poprzez użycie jednej czwartej plastra na bolesne miejsce.

Jak długo należy stosować plaster?

Ogólnie rzecz biorąc, należy używać plastra przez 2 miesiące. Jednak w niektórych przypadkach uzasadnione może być stosowanie plastra przez 3 miesiące.

Czy z plastrem można stosować inne metody leczenia?

Tak, uważamy, że stosowanie plastrów zwiększa skuteczność ćwiczeń.  Ponadto, można łączyć plastry z innymi metodami leczenia, w tym z falą uderzeniową lub zastrzykami. Ogólnie rzecz biorąc, aby zoptymalizować wyniki zapalenia ścięgna, ważne jest, aby połączyć plastry GTN i inne zabiegi z kompleksowym programem rehabilitacyjnym.

Podsumowując, plastry GTN są stosowane w zapaleniu ścięgien w celu zmniejszenia bólu i poprawy zdolności wysiłkowych. Plastry umieszcza się na skórze nad bolesnym ścięgnem. Ból głowy i wysypka skórna są częstymi efektami ubocznymi, ale zazwyczaj ustępują po zastosowaniu prostego leczenia. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest 2-miesięczne leczenie, chociaż może ono trwać nawet do 3 miesięcy.