Zastrzyki do stawu biodrowego

Anatomiczne biodro, model

Dlaczego ktoś miałby chcieć otrzymać zastrzyk do stawu biodrowego?

Zastrzyki do stawu biodrowego stosuje się w celu złagodzenia bólu spowodowanego chorobami stawów, takimi jak zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego jest częstą przyczyną bólu biodra lub pachwiny. Najczęściej wstrzykiwaną substancją jest kortyzon. Inne wstrzykiwane substancje to kwas hialuronowy lub osocze bogatopłytkowe (PRP). Najnowsze dowody sugerują, że wstrzyknięcie kortyzonu do stawu biodrowego przynosi krótkotrwałą ulgę w dolegliwościach. Chociaż zastrzyki z kwasu hialuronowego i PRP są bardziej skuteczne w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych, potrzebujemy więcej dowodów, zanim będziemy mogli zalecać te zastrzyki w chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych.

Oprócz bólu, innym powodem wstrzyknięcia kortyzonu do stawu biodrowego jest uzyskanie większej ilości informacji na temat prawdopodobnej przyczyny bólu biodra. Czasami, może być trudno wiedzieć, że przyczyna bólu biodra lub pachwiny pochodzi z biodra. Istnieje wiele przyczyn bólu biodra i pachwiny u osób aktywnych. Wstrzyknięcie do stawu pod kontrolą USG może dać większą pewność co do źródła bólu. Jeżeli iniekcja w staw biodrowy przynosi poprawę, to znaczy, że źródłem bólu jest staw, a nie otaczające go mięśnie, ścięgna czy więzadła.

Czy powinniśmy wykonywać te iniekcje pod kontrolą USG?

Zastrzyki do stawów wykonujemy z obrazowaniem lub bez. Zazwyczaj obrazowanie odbywa się za pomocą ultradźwięków lub promieniowania rentgenowskiego. Istnieją dowody na to, że zastrzyk do stawu biodrowego wykonany bez obrazowania jest dokładny jedynie w 50% przypadków. Jednak zastosowanie ultrasonografii zwiększa dokładność do blisko 100%. Ponadto, badanie ultrasonograficzne jest znacznie tańsze i nie naraża pacjenta na promieniowanie, jak w przypadku badania rentgenowskiego. Większość pacjentów, gdyby miała wybór, wolałaby zastrzyki wykonywane przy użyciu ultradźwięków niż promieniowania rentgenowskiego.

Ważne jest, aby znaleźli Państwo lekarza, który ma doświadczenie w prowadzeniu ultradźwiękowym i korzysta z najnowszej technologii ultradźwiękowej. Zastrzyki do stawu biodrowego wymagają specjalistycznej wiedzy i czystego pomieszczenia, aby uniknąć powikłań, takich jak zakażenie stawu. Zanim poddadzą się Państwo zabiegowi wstrzyknięcia do stawu biodrowego, powinni Państwo przeprowadzić badania. Należy korzystać z usług tylko tych lekarzy, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu zastrzyków pod kontrolą ultradźwięków.

Podsumowując, zastrzyki do stawu biodrowego wykonujemy w celu poprawy dolegliwości bólowych lub uzyskania większej ilości informacji o źródle bólu. Metoda ultradźwiękowa jest bardziej dokładna niż inne opcje i jest preferowana w większości przypadków.