Zastrzyki z osocza bogatopłytkowego na zapalenie stawów i ścięgien

strzykawka, ampułka i ręka; pobierana jest substancja z ampułki za pomocą strzykawki

Zastrzyki z osocza bogatopłytkowego do stawów i ścięgien stają się coraz bardziej popularne. Stanowią one część nowej dziedziny medycyny regeneracyjnej, stosowanej w stawach i ścięgnach w celu zmniejszenia bólu i przyspieszenia gojenia. Czy istnieją jednak dowody na to, że zastrzyk z osocza bogatopłytkowego działa w przypadku takich schorzeń jak zapalenie stawów i ścięgien?

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe lub PRP pochodzi z pełnej krwi. Krew pobieramy z żyły w ramieniu pacjenta. Wirowanie krwi tworzy różne warstwy: krwinki czerwone, krwinki białe i osocze. Składnik osocza, który zawiera duże ilości płytek krwi, jest oddzielany i wstrzykiwany do stawów lub ścięgien. Iniekcje powinny być wykonywane przy użyciu ultradźwięków, aby zapewnić dokładne celowanie w pożądany staw lub ścięgno.

W jaki sposób zastrzyki z osocza bogatopłytkowego zmniejszają ból?

Nie znamy jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Istnieje jednak wiele badań analizujących wpływ PRP na komórki i tkanki w warunkach laboratoryjnych. Płytki krwi są ważnymi komórkami, które kontrolują krzepnięcie. Zawierają one wysokie stężenie czynników wzrostu. Te czynniki wzrostu kontrolują stan zapalny i gojenie. Wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego do stawu lub ścięgna prowadzi do uwolnienia czynników wzrostu poprawiających lokalne środowisko. Ostatecznie, to polepszone środowisko lokalne prowadzi do zmniejszenia poziomu bólu i gojenia się tkanek.

Czy zastrzyki z osocza bogatopłytkowego regenerują tkankę chrzęstną lub ścięgnistą?

Nie sądzimy, że tak. Nie ma dowodów na to, że jakikolwiek zastrzyk jest w stanie zregenerować tkankę. Prowadzone są jednak badania nad tym zagadnieniem. Przede wszystkim, przeciwbólowe działanie PRP wynika z lepszego środowiska stawu lub ścięgna, a nie z regeneracji tkanki.

Czy istnieją dowody na skuteczność zastrzyków z osocza bogatopłytkowego?

Tak, ale mocne dowody istnieją tylko dla kilku popularnych problemów związanych z zapaleniem stawów i ścięgien:

  • Istnieje obecnie 21 losowanych badań kontrolowanych, które wykazały, że PRP jest lepsze niż inne zastrzyki (takie jak kortyzon lub kwas hialuronowy) w celu poprawy bólu w zapaleniu stawu kolanowego. PRP wykazało lepsze wyniki niż kwas hialuronowy w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych.
  • W niektórych badaniach PRP jest lepsze niż kortyzon w przypadku łokcia tenisisty.
  • W zapaleniu podwięzi podeszwowej, PRP jest lepsze niż kortyzon w 9 badaniach. U pacjentów z ciężkim zapaleniu podwięzi podeszwowej, PRP jest lepsze niż kortyzon i bezpieczniejsze niż operacja.
  • Jedno badanie wykazało, że PRP jest lepsze niż kortyzon w zapaleniu ścięgna podudzia.
  • Osocze bogatopłytkowe nie jest skuteczne w przypadku innych stawów i ścięgien, takich jak staw biodrowy, staw skokowy, ścięgno Achillesa czy ścięgno barkowe.

Ile zastrzyków z osocza bogatopłytkowego potrzebujesz?

Uważamy, że w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego konieczne są 2-3 zastrzyki co 2 tygodnie. W przypadku ścięgien zalecamy jeden zastrzyk i ewentualnie drugi po 4 tygodniach, w zależności od odpowiedzi na leczenie.

Jakie są potencjalne efekty uboczne zastrzyków PRP?

Ogólnie rzecz biorąc, zastrzyki PRP są bezpieczne. Jednakże, pacjenci mogą odczuwać ból stawu lub ścięgna przez okres do tygodnia. Ponadto, pozytywne efekty nie pojawiają się przez co najmniej 2-3 tygodnie po wstrzyknięciu. Ryzyko infekcji jest mniejsze niż w przypadku innych iniekcji.

Co z iniekcjami łączonymi: PRP i kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w chrząstce, stawach i kościach. Zastrzyki z kwasu hialuronowego są stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych i okazały się obiecujące, podobnie jak PRP. Jednakże, ostatnie badania z zastosowaniem PRP i kwasu hialuronowego w połączeniu wykazały jeszcze większą skuteczność.

Podsumowując, zastrzyki PRP leczą takie schorzenia jak choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, łokieć tenisisty i zapalenie powięzi podeszwowej.  Jednakże, nie ma dowodów na to, że w przypadku innych stawów lub ścięgien zastrzyki PRP są lepsze w połączeniu z programem ćwiczeń wykonywanych przez eksperta takiego jak fizjoterapeuta.