Jak dbać o trawnik w ogrodzie?

Koś trawę regularnie

Przycinaj trawnik przynajmniej raz w tygodniu latem i raz na dwa tygodnie wiosną, jesienią i ciepłą zimą. Regularne przycinanie sprzyja rozrastaniu się korzeni, co pomoże wypełnić ubytki i zablokować chwasty.

Latem zwiększ wysokość koszenia kosiarką, aby pozostawić trawnik na dłużej – około 5-10 cm – dzięki temu będzie mniej podatny na brązowienie przy suchej pogodzie. Utrzymuj kosiarkę w dobrym stanie, dbaj o to, aby ostrza kosiarki pozostały ostre

:reklama Sklep motocyklowy Rybnik

Kosiarka – Twoje narzędzie do zadań specjalnych

Nie możesz mieć trawnika i nie mieć kosiarki. Im większy trawnik, tym większej kosiarki będziesz potrzebować. Kosiarka jest prawdopodobnie jednym z najdroższych narzędzi ogrodniczych, jakie kiedykolwiek posiadasz, więc kup najlepsze, na jakie Cię stać i dobrze o nią dbaj. Kosiarka do trawy to prawdziwa inwestycja. Najważniejszą czynnością konserwacyjną Twojej kosiarki jest utrzymywanie ostrego ostrza. Będziesz także musiał zimować silnik, gdy przestaniesz kosić w okresie letnim i jesiennym.

Kluczowe wskazówki dotyczące koszenia:

  • Podczas koszenia unikaj upałów dnia – rób to najlepiej rano lub wieczorem.
  • Koś na wysokość zalecaną przez Twój typ trawy.
  • Unikaj koszenia mokrego trawnika
  • Koś często i zostawiaj skoszoną trawę. Niewielka ilość ścinek nie zaszkodzi Twojemu trawnikowi. Jeśli będziesz kosić rzadziej, ciężkie ścinki sprawią, że trawa pod spodem zacznie gnić, więc będziesz musiał je usunąć.

Podlewaj trawnik

Zawsze podlewaj młode trawniki, ale nie przesadzaj, ponieważ może to spowodować ich płytkie ukorzenienie i słabe zakorzenienie. Jeśli to możliwe, używaj wody deszczowej z beczki lub szarej wody z wanny lub miski do mycia naczyń. Zraszacze są idealne do utrzymywania nawilżenia trawnika, ale zużywają dużo wody z sieci i nie są dozwolone podczas zakazu stosowania węży. Nie martw się, jeśli założony trawnik zbrązowieje. Kiedy nadejdą deszcze, po prostu znów się zazieleni.