Jak wygląda leczenie próchnicy na zębach?

Leczenie może zapobiec uszkodzeniom zębów prowadzącym do próchnicy. Leczenie może obejmować:

Dentyści wypełniają zęby, usuwając próchnicę za pomocą wiertła i zastępując go materiałem takim jak żywica kompozytowa, glasjonomer lub amalgamat. Żywica kompozytowa bardziej pasuje do naturalnego wyglądu zęba i jest preferowana do zębów przednich. Istnieje tendencja do stosowania żywicy kompozytowej o wysokiej wytrzymałości również w tylnych zębach. Reklama: Dentysta Rybnik

Korony lub „czapeczki” stosuje się w przypadku rozległej próchnicy i ograniczonej struktury zęba, która może powodować osłabienie zębów. Duże wypełnienia i słabe zęby zwiększają ryzyko złamania zęba. Zepsuty lub osłabiony obszar jest usuwany i naprawiany. Na pozostałą część zęba zakłada się koronę. Korony często wykonuje się ze złota, porcelany lub porcelany przymocowanej do metalu.

Leczenie kanałowe jest zalecane, jeśli nerw w zębie obumiera z powodu próchnicy lub urazu. Środek zęba, w tym tkankę nerwową i naczynia krwionośne (miazgę), jest usuwany wraz z zepsutymi częściami zęba. Korzenie wypełnione są materiałem uszczelniającym. Ząb jest wypełniony i w większości przypadków potrzebna jest korona.