Skąd pochodzi ajurweda?

Ajurweda oznacza wiedzę o życiu. Pochodzi ona z Indii, a jej początki datuje się na III w. p.n.e. Na samą naukę składają się hinduskie księgi, które dostarczają wszelkich informacji dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia. Dzięki nim dowiedzieć się można podstawowych wartości życiowych, jak również posiąść wiedzę potrzebną do budowy miast oraz całej infrastruktury.

Reklama: Sklep motocyklowy

Czym jest ajurweda?

Ajurweda to jeden z rodzajów medycyny naturalnej. Dzięki niej możliwe jest zachowanie zdrowia poprzez osiągnięcie harmonii pomiędzy ciałem a duchem. Samo sformułowanie oznacza naukę o życiu. Dzięki temu możliwe jest zrozumienie prawdziwych wartości oraz zdobycie wszelkich informacji, które pozwolą zrozumieć funkcjonowanie świata.

Ajurweda zakłada, że występują trzy rodzaje bioenergii. Pierwszą z nich jest vata, która odnosi się do żywiołów powietrza i eteru. Odpowiada ona za krążenie, oddychanie oraz wydalanie. Kapha z kolei powiązana jest z żywiołami wody oraz ziemi. W organizmie ta ajurwedyjska bioenergia połączona jest z płynem mózgowo-rdzeniowym, który chroni mózg. Występuje również pitta, łączona z energią wody oraz ognia. Dosha ta odpowiada za metabolizm, co sprawia, że powiązana jest z przekształcaniem pokarmu w składniki pokarmowe.

Jakie są zasady ajurwedy?

W ajurwedzie chodzi o osiągnięcie równowagi pomiędzy ciałem, a duszą poprzez wykorzystanie wyłącznie naturalnych elementów. Niemożliwe jest więc korzystanie z lekarstw oraz inwazyjnych zabiegów. Zdobycie harmonii powinno odbywać się wyłącznie przy stosowaniu odpowiedniej diety, leków ziołowych, aktywności fizycznej oraz masaży. Sama ajurweda opiera się także na wykorzystaniu pięciu podstawowych elementów natury, a więc przestrzeni, powietrza, ognia, wody oraz ziemi. Dlatego też osiągnięcie idealnej harmonii jest możliwe wyłącznie poprzez zrównoważenie wszystkich tych żywiołów.