W jaki sposób ścięgno mięśnia podkolanowego powoduje ból Achillesa?

Człowiek trzyma za nogę drugiego człowieka; trzyma go za ścięgno Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu kostki u wszystkich osób aktywnych, takich jak spacerowicze, biegacze i osoby uprawiające sporty zespołowe. Przyczyna jest złożona, ale zbyt duża aktywność w krótkim czasie jest uznawana za najważniejszy czynnik. Ostatnio odkryto, że inne czynniki mają znaczenie w zwiększaniu ryzyka wystąpienia tego schorzenia. Ostatnie badania sugerują, że ścięgno mięśnia podkolanowego może odgrywać rolę w niektórych przypadkach.

Co to jest ścięgno mięśnia podkolanowego?

Ścięgno mięśnia podkolanowego powstaje z mięśnia. Mięsień ten zaczyna się w kolanie i przebiega pomiędzy dwoma dużymi mięśniami łydki. W środkowej części łydki mięsień ten przekształca się w małe ścięgno. W miarę jak ścięgno przesuwa się w dół łydki, zbliża się do wewnętrznej strony większego ścięgna Achillesa. Następnie przyczepia się do wewnętrznej strony dużej kości pięty, zwanej kością piętową.

Skąd możemy wiedzieć, czy ścięgno Plantaris jest przyczyną bólu Achillesa?

Większość przypadków ścięgno mięśnia podkolanowego ma kilka wspólnych cech. Po pierwsze, większość pacjentów ma punktowy ból po wewnętrznej stronie ścięgna Achillesa. Często wskazują oni na swój ból jednym palcem. Po drugie, ścięgno Achillesa jest często najbardziej tkliwe w tym miejscu bólu. Po trzecie, badanie ultrasonograficzne wykazuje większe niż normalnie ścięgno mięśnia podkolanowego i odpowiadający mu obrzęk ścięgna Achillesa. Specjalne badanie ultrasonograficzne zwane Ultrasound Tissue Characterisation jest przydatne do potwierdzenia tych wyników. W rzeczywistości, połączenie USG z UTC pozwoli na wykrycie ponad 90% przypadków.

Nie jesteśmy pewni, ilu pacjentów z bólem Achillesa ma specjalne ścięgno mięśnia podkolanowego, ale sądzimy, że jest to niewielka liczba.

Jak radzimy sobie z tymi szczególnymi przypadkami?

Leczenie jest podobne jak u pacjentów z bólem i obrzękiem Achillesa z innych przyczyn. Jednak najnowsze prace specjalistów sugerują, że ćwiczenia powinny być zmienione, aby zmniejszyć nacisk pomiędzy dwoma ścięgnami. Ważne jest, aby ściśle współpracować z doświadczonym terapeutą.

Co się dzieje, jeśli rehabilitacja nie przynosi rezultatów?

Z pewnym powodzeniem stosujemy inne metody leczenia, takie jak fala uderzeniowa, plastry GTN i zastrzyki do ścięgien. Często stosujemy zastrzyki z kwasu hialuronowego w przypadku zapalenia stawów. Jednakże, zastrzyk ten jest czasami stosowany w przypadku bólu Achillesa, jeśli ścięgno mięśnia podkolanowego jest zaangażowane.

W niektórych przypadkach pacjenci wymagają zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia ścięgno mięśnia podkolanowego. Operacja ta wykonywana jest w szpitalu w znieczuleniu miejscowym.